ADALAR HABERLERİ / İstanbul

 • Deniz Gönüllülerinden Kıyı Temizliği Deniz Temiz Derneği/TURMEPA ekibi ve deniz gönüllüleri, Büyükada sahilinden ve denizden 1 saat içinde yaklaşık 260 kilogram çöp topladı.
 • Kılıçdaroğlu'nun Davasında Reddi Hakim Talebine Red Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisi ve ailesine yönelik sözleri nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik açtığı tazminat davasında, mahkeme ikinci kez reddi hakim talebini reddetti.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Ve Ailesinin, Kılıçdaroğlu'na Açtığı 1.5 Milyonluk Tazminat Davasında Reddi Hakim Talebine Red Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisi ve ailesine yönelik sözleri nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik açtığı tazminat davasında, mahkeme ikinci kez reddi hakim talebini reddetti.
 • Adalar'da Narkotik Operasyonu Adalar ilçesinde faytoncular başta olmak üzere tüm adalarda narkotik operasyonu yapıldı Büyükada'da başka suçtan aranan 2 kişi yakalandı.
 • ANALİZ - Batı Sahra Sorunu Ve Afrika'nın Güvenliği Batı Sahra sorunu kıtadaki sömürgeci devletler tarafından çizilen keyfi sınırların ve ortaya çıkarılan yapay kimliklerin ürünü Bu sorun 1970’lerin ortalarında başlayan ve 42 yıldır kalıcı çözüm üretilemeyen, üretilmesi de mümkün olmayan bir süreci ifade ediyor Batı Sahra sorunu, mevcut durumda iki taraflı bir sorun olmaktan çıkıp kıtanın içinden ve dışından birçok ülkenin müdahil olduğu, uluslararası alandaki kördüğümlerden biri haline geldi BM, AfB ya da AB gibi aktörlerin doğrudan ya da dolaylı olarak soruna müdahil olduğu Batı Sahra sorunu, bir oldubitti ile çözülemeyecek kadar ciddi.
 • İstanbul'da 'Açık Kapı Projesi' Hayata Geçirildi İstanbul Valiliği, İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından başlatılan 'Açık Kapı Projesi' kapsamında açılan bankolarda, vatandaşlara hizmet verilmeye başladığını duyurdu.
 • ' Devre Mülk Sektörünün Büyüklüğü 2,5 Milyar Dolar' Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ve Devremülk ile Devre Tatil Yatırımcıları ve Pazarlamacıları Derneği'nce düzenlenen 'Devremülk ve Devre Tatil Çalıştayı' gerçekleştirildi Çalıştayda, sektörün sorunları tüketicilerin korunması açısından ele alınırken yatırımcı ve girişimcileri gelecekte sektöre yatırım yapmaya teşvik edecek düzenlemeler ve sorunların çözümü tartışıldı Devremülk ile Devre Tatil Yatırımcıları ve Pazarlamacıları Derneği Başkanı Doğan: 'Derneğimiz tarafından tespiti yapılan Türkiye'deki devre mülk, devre tatil tesis sayısı 102, bu tesislerden 55'i işletmeye açılmış geriye kalan 47 tesis inşa halinde. Bu tesislerde yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlanmaktadır' 'Türkiye'de devre mülk, devre tatil tesislerine üyeliği bulunan yaklaşık 250 bin aile bulunuyor. Ülkemizde devre mülk, devre tatil sektörünün ekonomik büyüklüğü 2,5 milyar dolar seviyede'
 • Nessi Gomes İstanbul'da Konser Verecek İngiltere'nin bağımsız sanatçılarından Nessi Gomes, 16-20 Mayıs tarihleri arasında 2 konser ve 2 atölye için İstanbul'da olacak.
 • Adalar Vapur İskelesinde Yoğunluk 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün resmi tatil olmasını ve güneşli havayı fırsat bilen İstanbullular, Adalar'a gitmek için vapur iskelelerinde uzun kuyruklar oluşturdu.
 • İZLENİM - Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi İzlenimleri 103 ülkeden 211 temsilcinin katıldığı “Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi”, Müslümanların temel hak ve özgürlüklerinin, sorunlarının ve işbirliği imkânlarının ele alındığı ilk zirve olması sebebiyle önem arz ediyor Dünyanın pek çok yerinde dinlerini yaşamaya devam eden Müslüman temsilcilerin en büyük endişesi, kendilerinden sonra gelen neslin İslamiyet’ten uzaklaşması, içinde yaşadıkları gayrimüslim toplumların değer yargılarını benimsemesi Yaşadıkları toplumlarda haklarını elde edebilmek ve Müslümanları temsilen bir “güç teşkil etmek” için ülkelerdeki resmi kurumlarla işbirliği zeminleri bulmak zorunda oldukları, zirve boyunca konuşulan en önemli konulardan biriydi.
 • İstanbul İtfaiyesinin Su Altı Ekibi Kampa Girdi Akarsu, göl ve denizde her türlü arama kurtarma operasyonlarına katılabilen İSAK ekipleri, müdahale kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla Antalya'nın Kaş ilçesinde kampa girerek eğitim çalışmalarına devam ediyor.
 • İSAK Kurtarma Ekibi Kampa Girdi İstanbul İtfaiyesi, 153 istasyonda dünyanın en modern teçhizatlarıyla yangın, afet önleme ve kurtarma hizmetlerinde 7/24 canla başla çalışıyor. 2016 yılından ‘İtfaiye Su altı ve Su Üstü Arama Kurtarma (İSAK)’ ekiplerini hayata geçiren İstanbul İtfaiyesi, imkan ve kabiliyetlerini görmek için Antalya’nın Kaş ilçesinde kampa girdi.
 • GRAFİKLİ - Dünya Devleri Kamu Borcu Batağında IMF tahminlerine göre, küresel ekonomik krizin başladığı 2008'de 40,6 trilyon dolar düzeyinde bulunan küresel kamu borcunun, 2018 sonunda 30,7 trilyon dolarlık artışla 71,3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor Kamu borcunun bu yıl sonunda ulaşacağı öngörülen rakamın 180 ülkenin milli gelirinden daha fazla olması, söz konusu göstergenin 'yeni kırılganlık unsuru' olarak değerlendirilmesine neden oluyor Bu yılın sonunda 11 ülkede kamu borcunun 1 trilyon doları aşması beklenirken, kamu borcu miktarında 22,1 trilyon dolarla ABD, 12,2 trilyon dolarla Japonya ve 7,2 trilyon dolarla Çin ilk sıralarda yer alıyor Kamu borcunda, 2008 küresel ekonomik krizin ardından en fazla artış yaşanan ülke 11,2 trilyon dolarla yine ABD olurken, bu ülkeyi 6 trilyon dolarla Çin takip ediyor Son 10 yıllık süreçte kamu borcunu azaltan 14 ülke arasında Norveç ve Türkiye başı çekiyor.
 • AK Parti Adalar 6. Olağan Kongresi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kan: 'Bizleri AleviSünni, KürtTürk, sağcısolcu, başı örtülübaşı örtüsüz diye ayırmaya çalıştılar, birbirimize düşürmeye çalıştılar, kutuplaştırmaya çalıştılar ama millet ferasetiyle buna asla izin vermedi. O zamanki devlet anlayışı millete hizmet etme yönünde değildi. Millete hizmet yolunda dertlenenler yoktu. Devlet vatandaşına tepeden bakar, onu kategorileştirir, istediği kalıba uymayanları yok sayardı. Gerekirse hayallerinin, gerekirse hayatlarının üzerinden silindir gibi gelip geçerdi' 'Şimdiki Türkiye'de 'dünya beşten büyüktür' diyen ve sadece kendi ülkesinin mazlumları ve vatandaşlarının değil, bütün dünya mazlumlarının dertleriyle dertlenen, onlar için mücadele eden, zalimin karşısında dimdik duran, mazlumun göz yaşlarını silen, 'bizim eve çay içmeye gelir misiniz?' diyen 5 yaşındaki kız çocuğunun elinden tutup sürükleyebildiği bir devlet anlayışı hakim' AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kaya: 'AK Parti'nin daha çok yapacak işi var. Bizim bu şehrin, bu ülkenin ve bu milletin daha iyi noktaya gelmesi için çok çalışmamız lazım. Bunun için güçlü birlikteliklere, güçlü beraberliklere ihtiyacımız var'
 • Tarihi Yarımada'nın Yeni Ev Projesi Projesi Hayata Geçiyor Yedikule Hisarı’nın yanındaki tarihi dokunun içinde yer alacak Cer İstanbul Projesi’nin detayları düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı.
 • Ege Yapı'nın 'Cer İstanbul' Projesi Satışta Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kabadayı: 'Konumuyla tarihin içinde ayrıcalıklı bir yaşam biçimi sunan ve çok değerli bir yatırım fırsatı olacak Cer İstanbul ile nesilden nesile aktarılan bir tarihe sahip çıkıyoruz' Emlak Konut GYO Genel Müdürü Kurum: 'Burada oteller, kültür alanları, ticari alanlar olacak. Kamuya açık alanlar olacak. Hepimiz oraya gidip tarihimizi ve kültürümüzü hatırlayacağız' 'Ülkemize, ülkemizin geleceğine güvencemiz tam. Hiçbir şekilde yatırımlarımızdan ödün vermeyeceğiz, her gün artarak devam edeceğiz'
 • Pos Cihazıyla 3 Milyon Vurgun Yapan Çeteye Operasyon Başka şahıslara ait kart bilgilerini POS cihazları üzerinden kopyalayarak bu yöntemle piyasadan 3 milyon liralık vurgun yapan şebeke çökertildi. Operasyonda İstanbul’da 18 şüpheli gözaltına alınırken, çetenin lideri de Endonezya polisi tarafından yakalanarak tutuklandı.
 • POS Cihazıyla 3 Milyon Liralık Vurgun Yapan Dolandırıcılara Operasyon Başka şahıslara ait kart bilgilerini POS cihazları üzerinden kopyalayarak bu yöntemle piyasadan 3 milyon liralık vurgun yapan şebeke çökertildi. Operasyonda İstanbul’da 18 şüpheli gözaltına alınırken, iki arkadaşıyla birlikte yurtdışına kaçan şebekenin elebaşı D.K.’nin, Endonezya polisi tarafından yakalanarak tutuklandığı öğrenildi. Şebekenin vurgun yaptığı paralarla çektirdiği fotoğraflar ortaya çıktı.
 • Gemi Ve Yat İhracatında 'Kontrat Ve Teslimat' Etkisi Gemi ve yat sektörünün 2017'nin ilk çeyreğinde 298 milyon 331,7 bin dolar düzeyinde bulunan ihracatı, bu yılın aynı döneminde neredeyse yarıya inerek 178 milyon 222,1 bin dolara düştü Sektör temsilcileri, gemi ve yat ihracatındaki azalışta yılbaşında yeni kontratların işleme sunulmasının ve ürün teslimatlarının 1218 ay gibi uzun bir süreçte yapılmasının etkili olduğunu belirtti Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Bayrak: 'Biz bu yıl ihracatımızda düşüş yaşanacağını teyit ediyoruz ancak bunun yanında olumlu haber de vereyim; geçen yılın kasımaralık aylarında yurt dışı siparişlerde birtakım yeni artışlar oldu. Bunların teslimleri de 2018'in sonu ve 2019'un başına denk gelecektir. O tarihlerde ihracatımızda artış görülecektir' 'Ağırlıklı olarak siparişler Avrupa ülkelerinden verildi. Özellikle Norveç, Fransa, Hollanda, İtalya gibi ülkelerden siparişler alıyoruz'
 • Reddi Hakim Talebi Reddedildi Cumhurbaşkanı Erdoğan, ailesi ve yakın çevresinin haklarında sarf ettiği sözlere ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtıkları 1 milyon 500 bin liralık manevi tazminat davasında mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun reddi hakim talebini reddetti.
 • 1.5 Milyonluk Tazminat Davasında Kılıçdaroğlu'nun Reddi Hakim Talebi Reddedildi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ailesi ve yakın çevresinin haklarında sarf ettiği sözlere ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtıkları 1 milyon 500 bin liralık manevi tazminat davasında mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun reddi hakim talebini reddetti.
 • Kütüphanede Sabahladılar İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen ’Kütüphanede Bir Gece’ adlı etkinlik düzenlendi. Çok sayıda öğrencinin eşlik ettiği etkinliğe İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve türkücü Yavuz Bingöl da katıldı.
 • İstanbul'da 'Kütüphanede Bir Gece' Etkinliği İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafında düzenlenen ’Kütüphanede Bir Gece’ adlı etkinlik düzenlendi. Çok sayıda öğrencinin eşlik ettiği etkinliğe İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da katıldı. Sabahın ilk ışıklarına kadar sürecek olan sohbet programa Yavuz Bingöl’de türküleriyle eşlik edecek.
 • 'İstanbul'da 6 Dakikada Bir Ev Veya İş Yeri Soyuluyor' İstanbul’da günde ortalama 45 tane ev 70 tane ise iş yeri soyulduğunu belirten Armed Güvenlik ve Alarm Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yılmaz, “Her 6 dakikada bir, ev veya iş yeri soyuluyor. Maalesef kimse başına gelmeden buna önem vermiyor” dedi.
 • Ercüment Balakoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı Kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden usta oyuncu Ercüment Balakoğlu son yolculuğuna uğurlandı.
 • Oyuncu Balakoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı Tiyatro oyuncusu Ercüment Balakoğlu son yolculuğuna uğurlandı.
 • Usta Oyuncu Ercüment Balakoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı Kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden usta oyuncu Ercüment Balakoğlu son yolculuğuna uğurlandı.
 • İstanbul açıklarındaki bir takımadanın öyküsü Catherine Pinguet’in okuyucuyu Adalar’ın tarihinde yolculuğa çıkardığı Adalara Çıkmak adlı çalışması kitapçılarda yerini aldı.
 • AK Parti'nin İstanbul'daki 14 İlçe Başkan Adayı Belirlendi İl Başkanı Şenocak: 'Genel Merkezimizle yapılan istişareler neticesinde, Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla 14 ilçe başkan adayımız belirlenmiştir. Kalan 11 ilçe başkan adayımızla ilgili istişarelerimiz devam ediyor'
 • German Lopez CRR'de Konser Verecek Timple sanatçısı German Lopez, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda (CRR) müzikseverlerle bir araya gelecek.
 • German Lopez CRR Konser Salonu'nda Timple sanatçısı German Lopez, 23 Mart Cuma akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor.
 • WMU Yönetim Kurulu Olağanüstü Toplantısı Toplantı, Başbakan Binali Yıldırım'ın ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirildi.
 • (Özel) Marmara'dan Çıkan Dev Fener Balığı Balıkçıları Hem Şaşırttı Hem Korkuttu Marmara Denizi açıklarında avlanmaya çıkan balıkçıların ağına takılan 2 adet dev fener balığı, görenleri hem şaşırttı hem korkuttu.
 • Küresel Piyasalar Negatif Seyrediyor Küresel piyasalar, "ticaret savaşları" endişeleri ve ABD'de siyasi gelişmelerin neden olduğu tedirginliklerle negatif bir seyir izliyor.
 • 'Bilemediğimiz Tek Şey, Depremin Zamanı' Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Özener: 'Ne kadar çok enerji birikirse, depremin büyüklüğü daha fazla olacaktır. Bilemediğimiz tek şey; ne zaman? Şimdi burada bu sohbeti yaparken de olabilir ve olursa 7'nin üzerinde olur, kimse de şaşırmasın ama bu deprem 5, 10, belki 50 sene sonra da olabilir. Ama depremin bugün olmasıyla 50 sene sonra olması arasında enerji farkı olacak. 7'nin üzerindeki herhangi bir deprem Marmara'da yıkıma ve can kayıplarına yol açacaktır' 'Bu projenin özelliği 5 yıl sürmesi. Marmara Denizi'nin tabanına sürekli gözlem istasyonları kurmamızdır. Marmara Denizi ilk kez bu kadar detaylı olarak incelendi. 0,2 büyüklüğündeki depremleri kaydedip, fayın farklı segmentlerinin özelliklerini inceleme şansımız oldu'
 • ANALİZ - Çin'in Savunma Bütçesi ABD'yi Rahatsız Etti Çin ABD'nin 2019 savunma bütçesinin bir hayli gerisinde kalsa da, Rusya'nın önümüzdeki 9 yıldaki savunma harcamalarının yaklaşık yarısını yalnızca 2018 yılında yapmış olacak Çin ordusu, Güney ve Doğu Çin denizlerindeki statüsü tartışmalı kayalık ve mercan adalarına bir bir yerleşirken, buraları pistler, hangarlar, radar tesisleri ve Amerikan donanmasını takip için “akustik sensor” sistemleriyle donatıyor Çin'in konvansiyonel silahlanmayı ön plana alan savunma bütçesi, Rusya'nın uygulanabilirliği şüpheli yeni nesil nükleer silahlarından ve ABD'nin 1,2 trilyon dolarlık yeni nükleer silah programından daha gerçekçi görünüyor Kuzey Kore tehdidi bahanesiyle bölgeye çok sayıda saldırı denizaltısı ve uçak gemisi gönderen ABD'nin, dengeyi ne kadar kendi lehine sürdürebileceği, Çin'in bu savunma bütçesi karşısında sorgulananıyor Kuzey Kore'nin de nükleer silahları ve uzun menzilli füzeleriyle bölgedeki denkleme dahil olduğu bir ortamda, ABD ve bölgedeki müttefiklerinin sıcak çatışmayı göze alacakları bir günün kaçınılmaz olduğu ortada Çin'in bu büyüklükteki bir savunma bütçesinden tedirgin olan yalnızca ABD, Japonya ve Güney Kore değil. Çin tehdidi algısında onları takip eden önemli bir bölge ülkesi daha var; Hindistan
 • 'Marmara Depremi Beklenenden Küçük Olabilir' İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çakır: '1912 depreminin bittiği yerden başlayacak yeni bir kırık, doğuya doğru ilerlerken bu zona gelirse yavaşlayıp durabilir. Bu komplikasyonun varlığının bilinmesi de oluşacak Marmara depreminin beklenenden daha küçük olma ihtimalini artırmaktadır' 'Marmara Denizi içindeki bu krip zonu, Adalar civarında başlayan bir deprem kırığının batıya doğru ilerlemesini durdurarak, depremin daha fazla büyümesine engel olabilir' 'İstanbul'da özellikle Büyükçekmece ve Küçükçekmece arasında yaygın olan heyelan ve zemin hareketleri, Ayamama Deresi, birtakım gökdelenlerin olduğu yerlerde, yapay dolgu alanlarında ciddi miktarda çökmeler söz konusu. Şimdi deprem olmadan zemini problemli alanlar, hasarın olacağı yerleri bize şimdiden gösteriyor ki, bunlar arasında en önemli alanlar Ataköy'den Bakırköy, Zeytinburnu'na doğru uzanan sahil kesimleridir. Ayrıca gökdelenlerin olduğu bazı bölgelerde de ciddi zemin oturmaları gözlenmektedir'
 • Ermeni Meclis Üyesi, Mescid-İ Aksa'da Cumaya Katıldı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Avedis Kevork Hilkat: 'Müslüman kardeşlerimin, dostlarımın ilk kıblesi olan yerde olmaktan büyük bir haz ve coşku duydum. Mescidi Aksa'ya girince sırtımı bir sütuna dayadım. Müslüman kardeşlerimle birlikte saf tuttum, cuma namazı kıldım' 'Müslümanlarla birlikte saf tutup, imama uyarak ve cemaatle birlikte hareket ederek namaz kılarken öncelikle Türkiye'nin birlik ve beraberliği, savaşların son bulması ve akan kanların durması, şehitlerimizin ruhuna olan inancımla dua ettim ve bu ibadeti yerine getirdim' 'Ağlama Duvarı'nı da ziyaret ettim. Burada İsrail güvenlik güçlerinin ne kadar katı ve kötü davranışlar sergilediğine, oradaki Filistinli çocukları çok hakir görüldüklerine ve horladıklarına tanık oldum'
 • AK Parti İstanbul İlçe Teşkilatlarında Görev Değişikliği AK Parti İstanbul İl Başkanlığında yapılan yönetim kurulu toplantısının ardından görev değişimi kararı çıktı. Ak Parti İstanbul’da 25 ilçe başkanın yeniden aday gösterilmeyeceği öğrenilirken, 14 ilçe başkanının görevine devam edeceği belirtildi.
 • THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Açıklaması 'Karlılık Açısından Rekorlar Kırabileceğimiz Bir Yıl Olabilir' Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY’nin 2018 hedeflerine ilişkin “Açık söylemek gerekirse bu sene finansal açıdan yani karlılık açısından rekorlar kırabileceğimiz bir yıl olabilir. Şu anda uçaklarımızın hepsini kullanıyoruz. 2018 yılı çok iyi gittiği için bazı yeni hatlar konusunda arkadaşlarımız çalışıyor. Belki yeni sürprizlerimiz de olacak” dedi.
 • MÜSİAD Ticaret Diplomasisine Hız Verdi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Dubai'de bulundukları temaslarla ticaret diplomasisine hız verdi.
 • Çevre Ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Açıklaması 'İstanbul'un da bir deprem şehri olduğunu bilmemiz lazım. Dünyada metropol şehirler içerisinde 'en fazla risk taşıyan şehirler' sıralamasında İstanbul ilk 10'da yer alıyor. Özellikle Adalar açığındaki fayın kırılması meselesi, bütün hocalarımızı meşgul eden bir konu. Hazırlanan raporlara baktığımız zaman, hocalarımızın neredeyse ittifak ettiği iki konu var. Birincisi, diyorlar ki '2030'a kadar mutlaka bu fay açığa çıkar, bu gaz sıkışması bir gün patlar.' Çünkü belli tarihlerde devam eden ve tekrarlayan bir süreç var. Sonra Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın buraya kadar gelip dayandığını hepsi izah ediyorlar. İkincisi de bunun şiddeti 7'den aşağı olmayacak. Böyle olunca karşımızda kocaman bir tehlike var. Bu tehlikeyi görmemezlikten gelemeyiz' 'Topraklarımızın yüzde 66'sı birinci ve ikinci derecede deprem kuşağı. Son 100 yıl içerisinde bu ülkede 6 ve üzerinde şiddetli olan deprem sayısı 56. Neredeyse 2 seneye bir 67 şiddetinde bir depremle karşı karşıyayız. Ölen insan sayımız 83 bin. Maddi kaybımız 100 milyar dolar civarında' 'Mahalle konseptine geçmek lazım yavaş yavaş. Artık kendi kimliğimizden de kopmaya başladık. 80 katlı bir yapı içerisinde oturan insanlar asansöre bindiklerinde 'merhaba' demiyorlar. Burunları dikiyorlar, normal bir vaziyette gidiyorlar, 'merhaba' yok. Evde tuz lazım olsa karşı komşudan isteyecek insan çok azaldı. Mahalle konseptinin kendine has bir ruhu var. Oranın merkezinde bir mescit var, toplanma yeri var, etrafında sosyal tesisler var, iş merkezleri var. Sokaklar oraya bağlanıyor ve sokaklarda çalışan, esnaf, bakkallar, herkes mahalleliyi tanıyor. Çocuğu bıraktığın zaman kimse korkmuyor. Herkes birbirine 'merhaba' diyor. Lazım olduğu zaman istiyorveriyoralıyor. Buraya dönmek lazım. Fakat bunu da akıllı evler konseptiyle çözmek lazım'
 • DEİK, Batı Afrika Ülkelerini Ağırlayacak DEİK, 2223 Şubat'ta İstanbul'da Batı Afrika Ülkeleri Ekonomi Topluluğu (ECOWAS) ile bir ekonomi ve iş forumu düzenleyecek.
 • A Millilerin Rakipleri Belli Oldu UEFA Uluslar Ligi kura çekimi sonucunda A Milli Futbol Takımı, B Ligi 2. Grup’ta İsveç ve Rusya ile eşleşti.
 • A Milli Futbol Takımı'nın UEFA Uluslar Ligi'ndeki Rakipleri Belli Oldu UEFA Uluslar Ligi kura çekimi sonucunda A Milli Futbol Takımı, B Ligi 2. Grup’ta İsveç ve Rusya ile eşleşti.
 • Türklerin En Çok Ziyaret Ettiği 10 Ülke Türklerin en çok gittiği 10 ülke açıklandı. İlk sırayı Gürcistan alırken onu Yunanistan, Bulgaristan ve Almanya izledi.
 • Beşiktaş-Adalar Vapur Seferlerinin Kış Döneminde Kaldırılması Şehir Hatları'nın kış döneminde yolcu azlığı nedeniyle karşılıklı olarak BeşiktaşAdalar vapur seferlerini kaldırması, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tartışıldı AK Parti Grup Başkanvekili Yardımcısı Aydın: 'Şehir Hatları Genel Müdürümüzden aldığımız bilgiye göre, seferlere en kısa sürede başlanacak'.
 • Beşiktaş-Adalar Vapur Seferlerinin Kış Döneminde Kaldırılması Yolcu azlığı gerekçesiyle karşılıklı olarak kaldırılan seferlerin, yaz tarifesiyle yeniden başlayacağı bildirildi.
 • İstanbul'da Yaklaşık 4 Bin Sokak Hayvanı Yuvaya Kavuştu Bu yıl, il genelindeki belediyelere bağlı hizmet veren 33 hayvan bakımevindeki yaklaşık 4 bin sokakta yaşayan hayvan sahiplendirildi Kentte, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na muhalefet suçundan 53 kişiye ceza kesilirken, eziyet ve kötü muamele suçundan ceza kesilen kişilerin büyük bölümünün Adalar'da faytonlara koşulan atların sahipleri olduğu belirtildi Veteriner Hekim Göksun: 'Vatandaşlarımız yüksek fiyatlarla kedi, köpek edinmesinler. Barınaklarımıza gelsinler her türlü aşısı, tedavisi, kısırlaştırması yapılmış köpekler, kediler sahiplendirelim'
 • İSO Meclis Toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: 'Birkaç aydır bir çalışma içerisindeyiz, kentsel dönüşümün yeni esaslarını tam doğru olarak bir planlama içerisinde oturtuyoruz. Yeni kaynaklar üreteceğiz. Belediyelere sıfır faizli krediler vereceğiz. Hedefimizde Türkiye çapında yılda 500 bin civarında bağımsız birimin yenilenmesi var. Bunun 150200 bini İstanbul'a tekabül ediyor. 15 sene boyunca bunu devam ettirebilirsek, 7,5 milyon bağımsız birimi yenilemiş olacağız, depreme dayanıklı hale getireceğiz'
 • Tatil Planını Erkenden Yapana Ucuz Uçak Bileti İmkanı Biletbayisi.com seyahat danışmanı Kahraman: '2018'deki tatil planlarını şimdiden yapan seyahatseverler, yurt içi uçak biletlerini 39, yurt dışı uçak biletlerini de 159 liradan başlayan fiyatlarla biletbayisi.com'dan ucuz, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde alabilir'
 • 'Müteahhitler Rusya'da Kriz Öncesi Dönemi Yakalamak Üzere' Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Okay: 'Rusya'da kriz döneminde yaşadığımız iş alamama problemini aştık. Proje üstlenmemizin önünde engel kalmadı' 'Rusya'da toparlanma eskiye rağmen daha iyi ve olumlu. Türk şirketleri yeni projeler almaya başladı. Kriz öncesi ortamı yakalamak üzereyiz'
 • GÖRÜŞ - ABD-İsrail Ve Kardeşleri Açıklaması Ve Saire… Yıllardır işgalci İsrail’in Filistinlilere uyguladığı hukuksuzluğa ve zulme her türlü desteği veren ABD’nin yapsatçı yeni başkanının büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının yarattığı bumerang etkisi ABD ile İsrail’i vurmuş durumda Geçen hafta Türkiye’nin öncülüğünde İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde İslam dünyası, tarihinde ilk defa, bir kısmı kerhen de olsa, birlik tavrı sergileyerek iki yüz yıllık bitkisel hayatından çıkma hususunda bir belirti göstermişti İslam dünyasının Türkiye öncülüğünde yaptığı bu başkaldırı, ABD ve İsrail’in bütün tehditlerine rağmen, Birleşmiş Milletler genel kurulunda küresel bir isyana dönüşmüş durumda.
 • Diversity Farklılık Derneği Kenya'da Çocukları Sünnet Ettirdi 'Bir Nefes Sıhhat, Sağlık' projesi kapsamında Kenya'da bin 121 çocuğun sünnet ettirilmesi sağlandı.
 • Yunan Adalarında Kalan Mülteciler İçin Yardım Çağrısı Ülkelerindeki çatışma ortamlarından kaçarken yakalanarak Yunan adalarına yerleştirilen mültecilerin, kış koşullarına uygunsuz çadırlarda tutuldukları, mültecilerin soğuk ortamda, hastalıklar ve psikolojik sorunlarla karşı karşıya oldukları bildirildi Sınır Tanımayan Doktorlar Saha Koordinatörü Danika: 'İnsanların içinde bulunduğu psikolojik durum ise son derece endişe verici. Ruh sağlığı kliniğimize her gün ortalama 10 kişi akut sorunlarla geliyor. Birçoğu intihara kalkışmış veya kendine zarar vermiş oluyor. Adadaki şartlar zaten korkunçtu, fakat şimdi insani durum ümitsizliğin de ötesine geçti'
 • UEFA Uluslar Ligi'nde Torbalar Belli Oldu UEFA’ya üye 55 ülkenin katılacağı UEFA Uluslar Ligi’nde milli takımların kura çekiminde yer alacağı torbalar belli oldu.
 • Futbol Açıklaması 19 Ve 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası Elemeleri 19 Yaş Altı Milli Takımı, 20172018 Avrupa Şampiyonası Elit Tur'da Danimarka, Avusturya ve Bosna Hersek ile 7. Grup'ta yer aldı 17 Yaş Altı Milli Takımı, 20172018 Avrupa Şampiyonası Elit Tur'da İtalya, İzlanda ve Hollanda ile 5. Grup'ta bulunuyor 19 Yaş Altı Milli Takımı, 20182019 UEFA Avrupa Şampiyonası Eleme Turu'nda İngiltere, İzlanda ve Moldova ile 5. Grup'ta mücadele edecek 17 Yaş Altı Milli Takımı, 20182019 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu'nda Slovakya, Kuzey İrlanda ve San Marino ile 10. Grup'ta yer aldı
 • Adalar'daki Karantina Olayı Adalar Belediye Başkanı Aytaç: 'Karantina konusu, bugünün değil on yılların konusudur. Zaman zaman İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün vasıtasıyla faytonlarda kullanılan atlar sağlık kontrolünden geçirilir. Hastalıklı atlar ayrılır, karantinaya alınır' 'Adalar'da 276 fayton var. Her faytona yedekleriyle birlikte altışar at gerektiğini düşündüğümüzde at sayısının bin 148'den daha fazla olduğu ortaya çıkar. Hastalıklı atların itlaf edilmesi her sene oluyor. Üstelik bu sene daha az oldu. Geçmiş yıllarda çok daha fazla at itlaf ediliyordu'
 • Adalardaki Atlarda Salgın Şüphesi Adalarda atlarda ’ruam salgını’ şüphesi üzerine 18 at itlaf edildi.
 • Adalardaki Atlarda Ruam Salgını Şüphesi Adalarda atlarda ruam salgını şüphesi üzerine 18 at itlaf edildi. Faytoncular Esnaf Odası Başkanı Hasan Ünal ise, “Atlarda ruam yok, ruam şüphesi bulundu” dedi. Öte yandan yağmurlu havada atların yaşadığı zor anların görüntüsü yürekleri burktu.
 • Diversity, Afrikalı Bin Çocuğu Sünnet Ettirecek Diversity Farklılık Derneği gelecek ay Kenya'da toplu sünnet organizasyonu düzenleyecek.
 • İstanbul'un 39 İlçesinin 2018 Yılı Mali Bütçesi Onaylandı İBB Meclisi, 39 ilçenin toplam 20 milyar 871 milyon 997 liralık 2018 yılı mali bütçesini kabul etti Esenyurt Belediyesi 1 milyar 500 bin lira ile en yüksek bütçeye sahip olurken, Adalar 42 milyon lirayla son sırada yer aldı.
 • Öncü Çifti Kendilerini Afrika'nın Çocuklarına Adadı Sosyolog Ahmet Kemal Öncü ile eşi Gülbahar Öncü, çocuk sahibi olamayacaklarını anlayınca yetim çocuklara İslam'ı anlatmaya karar vererek, 17 yıl önce Afrika'nın yolunu tuttu Afrika'da köy köy, kasaba kasaba dolaşarak İslamiyet'i anlatan, eğitime muhtaç çocukların eğitimini üstlenen çift, 5 yaşındaki yetim İbrahim'e de kendi çocukları gibi bakıyor Ahmet Kemal Öncü: 'Bir Müslüman olarak şunu keşfettim; kapitalizmin girmediği, dokunmadığı kabileler daha temiz' Gülbahar Öncü: 'Afrika'da yetim çocuk çok fazla, sevginizi paylaşmak için orada olabilirsiniz'.
 • Yapıen İnşaat'tan Bostancı Deluxe Projesi Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Koçer: 'Yatırım değeri 20 milyon lira olan kentsel dönüşüm projemizdeki 61 daireden 21 bağımsız bölüm satışta olacak'.
 • Afrikalıların Hayalini Belgeselleştiriyor Afrika'nın 54 ülkesini bisikletle dolaşmak için Ocak ayında yola çıkan belgesel yapımcısı ve gazeteci Hasan Söylemez, seyahatiyle bu coğrafyanın 'hayal arşivini' oluşturmayı amaçlıyor Söylemez: 'Yolculuğa başladıktan sonra kendi hayalimi gerçekleştirirken yolda karşılaştığım Afrikalı insanlara da en büyük hayallerini soruyorum ve bununla ilgili bir belgesel çekiyorum' 'Afrika'nın hayal arşivini oluşturmaya çalışıyorum. İnsanların algısında korkunç bir Afrika var. Oysa perde arkasında çok güzel bir Afrika var' 'Lise ders kitaplarında bu yolculuk sırasında çekimine başladığım 'Journey to Dreams' belgeselinin bir bölümünün yer alması beni hem şaşırttı, hem de mutlu etti. Lisedeyken Mr. and Mrs. Brown okuyordum, şimdi gençler Afrika'da yaptığım yolculuğu okuyorlar'
 • 'Büyükada' Davası Başladı Büyükada'da yapılan toplantıya ilişkin aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanık, 'silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yargılandıkları davada, hakim karşısına çıktı.
 • Heybeliada Su Sporları Kulübünde Hedef Final Spor Toto Sutopu Süper Ligi'nde mücadele eden Heybeliada Su Sporları Kulübü, 2017-2018 sezonunda finali hedefliyor.
 • İstanbul Merkezli FETÖ/PDY Operasyonu FETÖ/PDY'nin şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 73 eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 18 ilçe belediyesi çalışanından 57'si tutuklandı.
 • Rönesans'tan 250 Milyon Avroluk AVM Yatırımı Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özgümüş: 'Hilltown alışveriş merkezine 250 milyon avroluk yatırım yaptık. Ülkemiz adına da, bizim adımıza da ciddi sıkıntılar olan bir dönemde olmadığımız kanaatindeyim' 'Herkes daha seçici ama alışveriş de ediyor, yatırım da yapıyor. Biz de o bakımdan kesinlikle durmuş değiliz. Sadece imkanları ve olanakları biraz daha dikkatlice analiz ediyoruz' Rönesans Gayrimenkul Genel Müdürü Şimşek: 'AVM'nin 13 milyon ziyaretçi sayısıyla başlamasını, devamında artmasını bekliyoruz' '2020'ye kadar 1,5 milyar avroluk yatırım hedefimiz bulunuyor'
 • Galatasaray 11 Yabancı Futbolcuyla Sahaya Çıktı Sarıkırmızılı ekip, Süper Lig'in 8. haftasında Atiker Konyaspor ile deplasmanda oynadığı maçın başında sahada 11 yabancı futbolcuyla yer aldı 1959 yılında başlayan Türkiye 1. Ligi'nde ilk defa bir takım maça 11 yabancı futbolcu ile çıktı
 1  2  ...  7