'Yönetim Kurulu Dinamikleri' Paneli

Haber Tarihi : 13.12.2017 11:41:27 Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Boyner: 'Dijital dönüşüm, yönetim kurullarında çeşitlilik ve çeviklik yaratıyor' TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Pandır: 'Yönetim kurulunda, riskleri önceden görebilen, ona uygun aksiyon alabilen, geliştirici bir role sahip üyelerin varlığı çok büyük önem taşıyor'.
A +   A -

Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Dijital dönüşümün, yönetim kurullarında çeşitlilik ve çeviklik yarattığını belirtti.

Boyner, Odgers Berndtson ile Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) iş birliğiyle düzenlenen "Uluslararası Yönetim Kurulu Dinamikleri" panelindeki konuşmasında, dijital dönüşümün etkilerinin, yönetim kurulu yapılarını değiştirdiğini söyledi.

İş dünyasının, geçen 10 yılda dijitalleşme sürecine başladığını bildiren Boyner, "Önümüzdeki 10 yıl yapay zeka ve öğrenen makinelerin de hayatımıza daha fazla nüfus etmesiyle birlikte, değişim kaçınılmaz olacak. Bilginin yoğunluğu içerisinde karar verebilme yetisi kuvvetli bireyler öne çıkacak. Bu ve diğer makro gelişmeler, yönetim kurullarının üzerine de farklı sorumluluklar yüklüyor. Bugün, yönetim kurulu üyeleri uzmanlık alanlarının yanı sıra dijital dönüşümün ne ifade ettiğini iyi anlamış ve içselleştirmiş olmalı." diye konuştu.

Boyner, teknolojik gelişmelerin ve buna bağlı olarak yaşanan dijital dönüşümün hem ticareti hem de iş yapış şekillerini değiştirdiğini, iş dünyası, sektörler ve tüm paydaşların 100 yılda bir gerçekleşecek bir dönüşümün eşiğinde olduğunu belirterek, bu dönüşüm sürecinde şirket organizasyonlarının ve yönetim kurulu bakış açısının ve çalışma şekillerinin de değişmesi gerektiğini vurguladı.

- "DNA’mıza uygun adaylar arıyoruz"

Hanzade Doğan Boyner, şirketlerin kadrolarına katacakları yeni yetenekleri seçerken karakter uyumu ve kişisel gelişime açıklık gibi özelliklere de dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Hepsiburada kadrosunu büyütürken, yurt dışında çalışmış, kurumsal girişimcilik ruhunu, farklı iş ve teknoloji deneyimlerini şirkete aktaracak, dijital DNA'larına uygun adaylar aradıklarını dile getiren Boyner, "Bu yetenekler, normalde kariyerlerinde geç yakalayabilecekleri fırsatları, erken yakalayıp, yeni projeleri Hepsiburada’da deneyimleme ve hayata geçirme fırsatı bulacaklarını görüyorlar." dedi.

“Yeni hizmetlere, çözüm üretmeye yönelik ve büyüme beklediğimiz alanlarda görev alan arkadaşlarımızın start up mantığında olduğu gibi hızlı, üretken, çevik çalışmalarını bekleriz" ifadesini kullanan Boyner, çalışanlarına girişimcilik ruhu ve tutkuyu yakalamalarını sağlayacak ortamı sağladıklarını, dijital dönüşümün gerektirdiği organizasyon ve yetkinlik değişimini sağlarken, her bir ürün grubu içerisinde çözüm üreten data uzmanlarının da kurumsal sağlamlıkla start up mantığını sentezlediklerini aktardı.

Toplam performansın artmasında yönetim kurulunda sağlanan dönüşümün önemli katkısı olduğunu vurgulayan Boyner, şunları kaydetti: "Eski klasik yönetim kurulu sınırlarının bugün artık çalışmadığını görüyoruz. Yönetim kurullarının sınırları da bu dönüşüme ayak uydurarak değişiyor. Dijital dönüşüm, yönetim kurullarında çeşitlilik ve çeviklik yaratıyor. Yönetim kurulu üyeleri gerektiğinde icra kurulu üyelerimizle beraber hareket ediyor. Bu birliktelik sayesinde yönetim kurulu ve icradan sorumlu takımın daha uyumlu ve üretken çalıştığını gözlemliyoruz."

- "Yönetim kurulu şirket kültürüyle uyumlu olmalı"

TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır da bir kurumda farklı sektörlerden gelen yönetim kurulu üyeleri olmasının fayda sağladığını belirterek, yönetim kurulu üyelerinin niteliğinin, şirket kültürüyle uyumlu ve farklı bakış açılarına sahip olması gerektiğini vurguladı.

Yönetim kurulunda, riskleri önceden görebilen, risklere uygun aksiyon alabilen, geliştirici bir role sahip üyelerin varlığının çok büyük önem taşıdığını belirten Pandır, "Değişken şartlara hızlı adapte olabilen ve zor zamanlarda liderlik duruşu sergileyen yönetim kurulu üyeleri, şirketleri her zaman ileri taşır. Ülkemizde birçok meslek için sertifikasyon sistemi mevcutken, yönetim kurulu üyesi olmak için bir sertifikasyon sistemi yok. Bu anlamda, TKYD olarak bağımsız yönetim kurulu üyesi yetiştirilmesi konusunu çok önemsiyoruz ve bu konuda aksiyonlar almayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Odgers Berndston Türkiye Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar ise doğru değerlendirilen ve görevlendirilen yönetim kurulu üyelerinin, kurumların daha iyi yönetilmesine ve gelişimine çok yönlü katma değer sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Yönetim kurullarının ana görevi, kurumun küresel rekabet ortamında sürdürülebilir performans gösterebilmesi için stratejik bir perspektifle daha iyi yönetilmesini sağlamaktır. Doğru profillerden oluşturulmuş bir yönetim kurulu, şirketin stratejik gelişimine hız kazandırarak, risk ve fırsatların zamanında doğru değerlendirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sürdürülebilir büyümeyi ve performans artışını garanti altına alacak kritik aksiyonların zamanında alınmasını sağlayarak, objektif ve tarafsız bir bakış açısıyla büyük resmi gösterir, mevcudun ötesine bakarak daha uzun vadeli planlar yapılmasını sağlar."


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !