''Yahudi Ulus Devleti Yasası' Evrensel Hukuk İlkeleriyle Çatışıyor'

Haber Tarihi : 23.07.2018 11:33:15 İstanbul Üniversitesi İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen ‘Yahudi Ulus Devleti Yasası’ ile ilgili senato kararı yayınladı. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yaptığı açıklamada İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen ‘Yahudi Ulus Devleti Yasası’nın evrensel hukuk ilkeleriyle çatıştığını vurguladı.
A +   A -İstanbul Üniversitesi tarafından İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen ve Kudüs’ü başkent olarak ilan eden ‘Yahudi Ulus Devleti Yasası’ ile ilgili senato kararı 8 dilde yayınlandı. İstanbul Üniversitesi Senato Kararı, Üniversite resmi web sayfasında Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince, Arapça, Rusça ve İbranice olarak yayınlandı.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yaptığı açıklamada İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen ‘Yahudi Ulus Devleti Yasası’nın evrensel hukuk ilkeleriyle çatıştığını vurgulayarak İstanbul Üniversitesi tarafından yayınlanan Senato Kararı’nda İsrail’in temel insan haklarına, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygılı olmaya davet edildiğini söyledi.İstanbul Üniversitesi Senato Kararı’nda şu ifadelere yer verildi:

İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen Yahudi Ulus Devleti Yasası, evrensel hukuk ilkeleriyle ve Birleşmiş Milletlerin yasal ve ahlaki sistemiyle çatışmaktadır. Bu yasa ile İsrail vatandaşı Filistinlilerin hakları yok sayılmakta, Arapça resmi dil statüsünden çıkarılmakta, İsrail’in işgal altında tuttuğu Kudüs şehri başkent olarak ilan edilmekte, 1948’de yerlerinden çıkartılan Filistinlilere geri dönüş hakkı verilmezken dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Yahudilere geri dönüş hakkı verilmekte ve Birleşmiş Milletler kararlarıyla hukuk dışılığı tescil edilmiş yerleşimler teşvik edilmektedir. Öte yandan yasada kendi kaderini tayin hakkının sadece Yahudilere yönelik bir hak olarak tanımlanması ise yalnızca Filistinliler açısından değil uzlaşma ve çözüm kültürüne, bir arada yaşama inancına sahip Yahudi vatandaşlar için de kabul edilebilir nitelikte değildir.

Rektörler olarak İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen, fiili olarak Filistin’de sürdürülen işgale ve hukuk dışı uygulamalara yasal zemin hazırlanmasını ve iki devletli çözüm vizyonunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan söz konusu yasayı kınıyoruz. İsrail’i temel insan haklarına, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygılı olmaya davet ediyoruz.”