Ümit-Genç karatecilerimiz yurda döndü

Haber Tarihi : 18.11.2009 11:28:34 Ümit-Genç Karate Milli Takımımız düzenlenen Dünya 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası'nda 1 altın, 2 gümüş, 3 bronz madalya kazanarak yurda döndü.
A +   A -

Fas'ta 82 ülkeden 1204 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen Dünya Ümit-Genç 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası'nda 1 altın, 2 gümüş, 3 bronz madalya kazanarak takım halinde Dünya 6.'sı olan 21 yaş altı Karate Milli Takımı kafilesi Türkiye'ye geldi. Karatecilerin katada dünya şampiyonu olduğu öğrenildi.

Fas'ın Rabat kentinde düzenlenen Dünya Ümit-Genç 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası'nda, 21 yaş altı Karate Milli Takımı dünya 6.'sı oldu. Milli Takım kafilesini taşıyan uçak akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı'na indi. Şampiyon sporcular, havalimanında aileleri ve federasyon yetkilileri tarafından "Türkiye" sloganları, alkış ve çiçeklerle karşılandı. Çok mutlu oldukları gözlenen sporcular, Karate Milli Takımlar Teknik Direktörü Atilla Çeliktürk ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Alınan neticenin memnuniyet verici olduğunu kaydeden Karate Milli Takımlar Teknik Direktörü Atilla Çeliktürk, "Karate Türkiye'de 30 yıldır var. İlk defa 'Dünya Şampiyonu' olduk. Tüm Türkiye'ye armağan olsun. 1 altın, 2 gümüş, 3 bronz madalya kazandık. Bundan sonra Avrupa Şampiyonası'na hazırlanacağız. Umarım bu neticeden daha iyi bir sonuçlar alırız." dedi.

47 kiloda altın madalya kazanan 16 yaşındaki Neslihan Çalışkan, zorlu rakiplerle mücadele ettiğini ve birinci olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Şampiyonada ilk defa yarıştığını belirten 78 kiloda gümüş madalya kazanan Mustafa Utku Şahin, madalyayı Türkiye'ye armağan ettiğini belirtti. Kazanabilmek için çok çalıştığını dile getiren Şahin, "4 Kamp dönemi geçirdim. Avusturya, İspanya, Mısır, Fransa'yı yendikten sonra gümüş madalyaya ulaştım. Umarım bundan sonra Olimpiyatlarda madalya kazanırım" diye konuştu.

65 kiloda bronz madalya alan Erman Ertemur ise, Türkiye adına yarışmaktan ve güzel bir şekilde karşılanmaktan dolayı çok memnun olduğunu kaydetti. Anne Türkan Ertemur ise çok mutlu ve gururlu olduğunu kaydetti.

Yarışmada altın, gümüş ve bronz madalya kazanan sporcuların kiloları ve isimleri şöyle;

Altın madalya: 47 kiloda Neslihan Çalışkan

Gümüş madalya: 57 kiloda Şeyda Burucu ve 78 kilogda Mustafa Utku Şahin

Bronz madalya: 65 kiloda Erman Eltemur, 52 kiloda Ali Kemal Zeren, 57 kiloda Göksel Karaca

Katada dünya şampiyonu olan sporcular ise; Mustafa Alımcı, Abdüllatif Altıntaş ve Hüseyincan Tenşi.


KATA NEDİR?

Karate'de katalar birçok hasmın aynı anda saldırısına karşı müdafa ve saldırı hareketlerinin birbiri ardına sıralanmış şeklidir. Hareketler rasyonal ve sistematik bir biçimde birleştirilmiştir. Katalar hayali hasımlara karşı yapıldığı için gölge boksunu andırır


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !