Hoca Ahmed Yesevi anısına sempozyum

Haber Tarihi : 12.02.2010 13:25:11 Bağcılar Belediyesi büyük Türk Mutasavvıfı Hoca Ahmed Yesevi anısına uluslararası akademik bir sempozyum düzenliyor. Sempozyuma farklı ülkelerden çok sayıda uzman katılarak tebliğler sunacak.
A +   A -

Bağcılar Belediyesi, Türk ve İslam dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Hoca Ahmed Yesevi anısına Uluslararası Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu düzenliyor. 20-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek sempozyuma Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Kazan, Doğu Türkistan ve Pakistan’dan çok sayıda uzman katılarak tebliğ sunacak. Sempozyumda, Hoca Ahmed Yesevi’nin Orta Asya’dan Anadolu ve Balkanlar’a kadar uzanan geniş coğrafyadaki etkisi ile İslam medeniyetine katkısı üzerine sunumlar yapılacak.Bağcılar’da Holiday İnn Otel’de gerçekleştirilecek sempozyumda, Hoca Ahmed Yesevi’nin Hayatı, Fikirleri ve Divan-ı Hikmet, Ahmed Yesevi’nin Takipçileri, Orta Asya’dan Balkanlar’a Ahmed Yesevi’nin Tesirleri, Dünden Bugüne Eserlerde Yesevilik, Yesevilik Araştırmaları konu başlıkları altında beş oturum gerçekleştirilecek.Programın açılışını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Ali Şahin Yapacak. Açılış oturumuna ayrıca, Devlet Bakanı Faruk Çelik, İslam Konferansına Üye Ülkeler Parlamentolar Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Osman Horata katılacak.AHMED YESEVİ KİM?
Kazakistan’ın Çimkent Şehri’nin Sayram bölgesinde 1093’te doğan Hoca Ahmed Yesevi, ilk eğitimini Babası Hace İbrahim Şeyh’ten almıştır. Daha sonra Buhara ve Semerkant’ta Şeyh Yusuf Hemedani’nin yanında eğitimini tamamlayan Yesevi’nin müritleri Anadolu başta olmak üzere bütün dünyaya dağılmıştır. Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında büyük katkısı olan Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli gibi çok sayıda Anadolu ereni Hoca Ahmed Yesevi’nin fikirlerinden esinlenmiştir. Yesevi 1166’da yine Kazakistan’ın Türkistan şehrinde vefat etti.
ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !