Gold İstanbul 2010 Fuarı Bugün Tüyap'ta Açıldı

Haber Tarihi : 18.02.2010 14:53:34 İstanbul Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği ve TÜYAP işbirliği ile gerçekleştirilen Gold İstanbul Fuarları'nın ilki ziyarete açıldı.
A +   A -

Gold İstanbul 2010 Fuarları için TÜYAP ile işbirliği yapan İstanbul Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği, bütün sektörü tek bir çatı altında toplayan dünya standartlarında bir fuar organizasyonuna imza attı.

2008 yılında, United States Faceters Guild / USFG tek taş faset yarışması pre-master kategorisinde dünya 1'inciliği ve 2006 yılında tek değerli taş kesim yarışmasında "Novice" kategorisinde dünya 6'ıncılığı bulunan sanatçı Gülay Atıcı Ertan'ın standı, en ilgi çekici stantlardan biri oldu. 2006 yılında Etan tarafından kurulan ve Türkiye'nin ilk ve tek "meetponit tekniği" uygulayan faset kesim atölyesi Nehir Taş Takı Atölyesi, yakut, zümrüt, safir, akuamarin, turmalin, diaspor, morganit, ametist, smokey kuartz, zebercet gibi daha birçok değerli taşın 'meet point faset kesim tekniği' ile kesilebildiği Türkiye'nin tek, Avrupa'nın sayılı atölyelerinden biri.

İlk olarak 1984 yılında düzenlenen ve her iki yılda bir tekrar edilen HRD ödülleri uluslararası camiada en önemli, yenilikçi ve çağdaş mücevher ödülü olarak kabul ediliyor. HRD ödüllerini kazanan mücevherlerin oluşturduğu 600 bin Euro değerindeki koleksiyon Hong Kong ve Çin'den sonra Gold İstanbul fuarında sergileniyor. Sergilenen ürünler arasında 6.0 kilogram saf altından, bin 617 adet pırlanta ile süslenmiş bir tenis raketi de yer alıyor.

Türkiye'nin kuyumculuk sektörünün doğduğu topraklar olduğu mesajı verilerek yapılan çok çeşitli tanıtım çalışmaları sonucunda Gold İstanbul 2010 fuarına 60 farklı ülkeden 20 bin kişiyi aşkın ziyaretçi geliyor. Fuara en yoğun katılım Rusya, BAE, Bahreyn, Kuveyt, Irak, İran, Azerbaycan, Ukrayna, Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Makedonya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, İspanya, Polonya, Romanya, Mısır, Cezayir, Fas, Tunus, Suriye, Ürdün, Gürcistan ve Türkmenistan'dan oluyor.

Fuarın yurtiçindeki tanıtım çalışmaları kapsamında Türk kuyumculuk sektörüne hizmet eden 341 oda ve dernek ile işbirliği yapılarak 50 kuyumcu odası başkanı ve sektör temsilcileri ziyarete geliyor.
Dünya mücevher sektörü 130 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Türkiye ise sektörde 15 dev firma, 30 bin perakende satış mağazası, 2 bin 500 civarında küçük ve orta ölçekli üreticisi 250 binden fazla istihdam ile 7 milyar dolarlık potansiyele sahip. Dünyada yıllık 2 bin 500 ton olan altın talebinin 300 tonunu Türkiye karşılıyor. Bu özelliği ile dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer alıyor.

2008 yılında yaşanan genel ekonomik gerilemeye rağmen Türk mücevherat sektörü ihracatta hız kesmedi; Türkiye; 1,5 milyon dolarlık 2008 yılı ihracatı ile 2007 yılına göre yüzde 1,84'lük bir artış yakaladı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !