Fuar Sektörü 2010'da Yüzde 30 Büyüyecek

Haber Tarihi : 27.03.2010 12:21:16 FMCG 3. Hızlı Tüketim Ürünleri Fuarı ve 9. Uluslararası Özel Markalı Ürünler ve Market Markaları Fuarı, sektörün önde gelen kuruluşlarını CNR Expo Fuar Merkezi'nde buluşturdu.
A +   A -

Fuarı destekleyen kuruluş PLAT Derneği'nin Başkanı Mete Buyurgan, organize perakendeciliğin gelişmesiyle birlikte market markalı ürünlerin hızlı tüketim ürünleri içinde yüzde 12'lik paya ulaştığını söyledi. 2010'da sektöre yüzde 30 büyüme öngördüklerini ifade eden Buyurgan, ihracatın ise 1,5 milyar dolara ulaşacağını belirtti.
Buyurgan, market markalı ürünlerin 2009'da yüzde 30'a yakın büyüme gösterdiğini, bu seyrini 2010'da da sürdüreceğini ifade etti. Buyurgan'a göre, iç piyasa ve ihracatıyla birlikte 3 milyar dolar büyüklüğe ulaşan sektör, kalitesiyle birlikte güvenini arttırdı.
Beş yıl öncesine göre Türkiye'de yüzde 100 güven artıran sektör, hızla büyüyor. PLAT Özel Markalı Ürünler Tedarikçileri Derneği Başkanı Mete Buyurgan, market markalı ürünlerin iç piyasada 1,5 milyar dolarlık bir hacme ulaştığını ifade etti. Sektör ihracatının 2010'da 1,5 milyar dolara ulaşacağını vurgulayan Buyurgan, tüketicinin kağıt temizlik ürünleri, bakliyat ve temizlik maddelerine yoğun talep gösterdiğini söyledi.
Özel markalı ürünlerin tüketim oranının Avrupa'da yüksek düzeyde olduğunu vurgulayan Plat Derneği Başkanı Mete Buyurgan, "Yunanistan'da bu oran yüzde 25, İtalya'da yüzde 24, İngiltere'de yüzde 44, Almanya'da yüzde 31 ve İsviçre'de yüzde 46. Türkiye'de ise organize perakendeciliğin gelişmeye başlamasıyla bu oran yüzde 12'ye ulaştı. 2010 ihracatı 1,5 milyar dolar düzeyinde olacak. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler Rusya, Ukrayna, Almanya ve Balkanlar" dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !