Fransız Öğrenciler Türkiye'de Yerel Yönetimi İnceledi

Haber Tarihi : 28.04.2010 10:05:20 Fransa'da iletişim fakültesinde okuyan öğrenciler, Bağcılar Belediyesi'ni ziyaret ederek, Başkan Çağırıcı ile görüşüp Türkiye'deki yerel yönetim uygulamalarını anlamaya çalıştı
A +   A -

Fransa'da iletişim fakültesinde okuyan öğrenciler, Bağcılar Belediyesi'ni ziyaret ederek, Başkan Çağırıcı ile görüşüp Türkiye'deki yerel yönetim uygulamalarını anlamaya çalıştı. İletişim fakültesi öğrencileri, halk görüşüne katıldı ve Mutlu Yuva Huzurlu Toplum Seminerleri'ni izledi.
Fransa'da Lille Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu'nda (ESJ) eğitim gören iletişim fakültesi öğrencileri Bağcılar Belediyesi'ni ziyaret etti. Yathilde Boussion, Gaylord Vam Wymeersch, Laura Aguirre De Carcer isimli öğrenciler, İstanbul'un en büyük ilçesi ve Türkiye aile yapısını en iyi yansıtan ilçe olması dolayısıyla Bağcılar'ı tercih ettiklerini anlatan öğrenciler, Başkan Çağırıcı ile görüştü. Çağırıcı'nın vatandaşlarla yaptığı halk görüşüne ve Mutlu Yuva Huzurlu Toplum Seminerleri'ne katılan
öğrenciler özellikle AK Parti hükümetinin yerel uygulamaları hakkında bilgi edinmeye çalıştı.
Başkan Çağırıcı'ya, Türkiye'de yerel yönetim uygulamaları, AK Parti'nin yerel yönetim yaklaşımı, vatandaşlarla yerel yönetimler arasındaki ilişkilere yönelik sorular soran öğrenciler, Bağcılar'da yaşanan sorunları da yine Çağırıcı'ya sordu.
Bağcılar'ın İstanbul'un en büyük ilçesi olduğunu söyleyen Başkan Çağırıcı, "Türkiye nüfusunun yüzde 1'i Bağcılar'da yaşıyor. Bağcılar, Yunanistan, Bulgaristan, Kazakistan ve Türkiye'nin 81 ilinden gelen göçlerle oluşmuş bir ilçe" dedi.
AK Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte yerel yönetim uygulamalarında ciddi değişikler yaşandığını ifade eden Çağırıcı, özellikle vatandaşla iç içe bir yönetim anlayışının benimsendiğini söyledi. Çağırıcı, bunun bir göstergesi olarak Fransız öğrencileri her Salı gerçekleştirilen halk görüşüne davet etti. Bağcılar'ın en ciddi sorunların, ulaşım, trafik, yeşil alan, park yetersizliği ve kentsel dönüşüm olduğunu kaydeden Çağırıcı, bu sorunların çözüme kavuşturulması için çalışıldığı bilgisini verdi.
Çağırıcı, AB istihdam projeleri, Engelliler Sarayı, bilgi evleri ve nostalji bahçeleri projelerini ise Bağcılar Belediyesi'nin gerçekleştirdiği gurur veren projeler olarak anlattı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !