Eset, Şubat Ayı Dünya Tehdit Raporu Yayınlandı

Haber Tarihi : 12.03.2010 11:42:01 ESET, Şubat ayı Dünya Tehdit Raporu'na göre, Win32/Agent (ajan) adlı zararlı yazılım çok hızlı bir yükseliş içinde.
A +   A -

ESET'in gelişmiş raporlama ve takip sistemi ThreatSense.Net analizlerine göre hazırlanan, bilgisayarlara yönelik Şubat ayı Dünya Tehdit Raporu'na göre, bilgisayarlara bulaşarak veri çalan Win32/Agent (ajan) adlı zararlı yazılım, gerek dünyada gerek Türkiye'de hızla yayılarak en büyük tehditler arasına girdi.

Hassas bilgileri açığa vuran "Win32/Agent" adlı bulaşıcı uygulama, internet üzerinden kullanıcının haberi bile olmadan bilgisayara bulaşıyor. ESET bu zararlı yazılımı, PC veri hırsızı kategorisinde değerlendiriyor. Win32/Agent etiketi birçok taşıyıcıdan yararlanarak yayılan geniş bir yelpazedeki zararlıları tanımlıyor. Bu grubun üyeleri belli başlı davranış biçimleri ve önemli kullanıcı bilgilerini uzaktaki saldırgana yönlendirebilmeleri ile ayırt edilebiliyorlar. Avrupa'da şimdiden yüzde 4 ile ilk üç arasında yer alan bu yazılım, dünyaya bakıldığı yüzde 3,57 ile en büyük dördüncü tehdide yükselmiş durumda.

Durum Türkiye açısından da hayli riskli görünüyor. Win32/Agent, Türkiye'de yüzde 8.51 ile en büyük ikinci tehdit pozisyonunda.

ESET, güvende kalabilmeleri için kullanıcılara güncel bir antivirus yazılımı kullanmalarını ve yayınlanır yayınlanmaz işletim sistemi güncellemelerini yüklemelerini aynı zamanda çeşitli yazılımlar için yayınlanan güvenlik yamalarını da unutmamalarını tavsiye ediyor.

Bazı Avrupa ülkelerine bakıldığında Win32/Agent'ın Avusturya'nın yüzde 4,54 ile birinci tehdidi durumunda olduğu görülüyor. Bazı başka ülkelerde ise oranlar şöyle; Macaristan yüzde 3,70, Polonya yüzde 2,84, İsveç yüzde 2,39, Danimarka yüzde 4,16.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !