Ekonomi Bakanı Babacan, 'Popülizmin Zamanı Değil'

Haber Tarihi : 10.03.2010 13:49:44 Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kriz dönemlerinde ülkelerin mutlaka doğru politikalar uygulaması gerektiğini ifade ederek 'Popülizmin zamanı değil' dedi.
A +   A -

IV. Kuşak Düşünce ve Araştırma Merkezinin İTO'da düzenlediği, ''Türkiye'nin Gelecek Vizyonu: Dönüşümün Neresindeyiz?'' konulu ekonomi zirvesinde konuşan Ali Babacan, Türkiye'nin önemli bir transformasyon süreci yaşadığını kaydetti.
Türkiye'nin bundan sonraki dönemdeki başarısının temelinde itibarlı ve saygın bir ülke haline gelmesinin yatacağını vurgulayan Babacan "İtibar, güven ve Türkiye'nin kaynakları. En önemli kaynak insan gücü, genç yetişmiş insan. Eğer bir ülkede bu varsa o ülke için diğer kaynakların hepsi arkasından sürüklenip geliyor" diye konuştu.
Türkiye'nin artık açık bir ekonomi, açık bir toplum, açık bir demokrasi olduğunu, belirten Babacan ülkenin şu anda gerçek gücün halkın eline hızlı bir şekilde kaydığı bir dönemi yaşadığını anlattı.
Türkiye'nin ekonomik anlamda da önemli bir dönüşümü yaşadığını anlatan Ali Babacan, şöyle konuştu:
"Türkiye bugün itibariyle reformlarını zaten tamamlamış durumda... 2003-2007 döneminde yaptığımız reformlar bugün Türkiye'nin küresel ekonomik krizden mümkün olduğunca korunaklı bir şeklinde geçmesini sağlayan en önemli faktördür. Türkiye'nin sağlık ve sosyal güvenlik alanındaki açıkları artık kontrol altına alınmış açıklardır. Avrupa'ya, Almanya'ya, Fransa'ya, İngiltere'ye, İtalya'ya bakın, zaten çok ciddi borç stokları var. Bir de sosyal güvenlik sisteminin getirdiği açıklar ve bunların ileride daha
büyüyeceğini düşündüğünüzde bu ülkelerle ilgili önemli risklerin olduğunu görüyorsunuz.
Böylesine bir durumla son 100 yıldır ilk defa karşılaşıyoruz. Bu kadar çok sayıda gelişmiş ekonomi bu kadar büyük borç stoku ile karşı karşıya. Sorunun nasıl çözüleceği konusunda da ortada maalesef somut planlar yok. İngiltere bugün planını koymuş değil. Başkan Obama'nın açıkladığı plana bakıyorsunuz, Amerika'nın borcu artamaya devam ediyor. Hiçbir düşüş sinyali yok. Bir süre sonra merkez bankaları dünya genelinde faizleri yükseltmeye başlayacak. Bütçelerinin önemli bölümünü sürekli faiz ödemelerine
ayırmak zorunda kalacaklar.
Bütün uluslararası kuruluşlar 'Avrupa'da en hızlı büyüyen ekonomi 2012 yılında Türkiye ekonomisi' diyor. Büyüme nereden gelecek. (Kamu para harcasın, büyüyelim) ama bu kısa bir süre gider ondan sonra geri teper. Zaten Avrupa şu anda onun eşiğine gelmiş durumda. Yunanistan çok sert tedbirler almak zorunda kalıyor. Pek çok ülkede göreceksiniz, önümüzdeki 1-2 yıl içinde vergi artışları gelecek. Ağır bir vergi yükü, ağır faiz ödemesi, bununla birlikte Avrupa'nın ekonomisinin büyümesi önümüzdeki dönemde çok
çok zor olacak. Fakat Türkiye bu dönemden çok daha hızlı sıyrılacak bir ülke olacak."

POPÜLİZMİN ZAMANI DEĞİL
Bu gibi kriz dönemlerinde herkesin kendi hesabına kitabına dikkat edeceğini, belirten Babacan, şöyle devam etti.
"Böyle dönemlerde mutlaka ülkelerin doğru politikalar uygulaması lazım ve popülizmin zamanı değil. Bu dönem rasyonel politika uygulama zamanı. Popülizme kayan hükümetlere bakıyorsunuz, çok örneği oluştu, arkasından bakıyorsunuz pek de fayda etmiyor. O hükümetlerin desteği düşüyor. Kriz başladı başlayalı pek çok ülkede sosyal sorunlar arkasından siyasi sonuçlar getiriyor. Popülizme asla Türkiye'de de bizim hükümetimizin politikalarında da yer yok. Doğrusu neyse onu yapmak zorundayız.... Ne yaptınız?
Bankalara ortak oldunuz. Kamu kaynaklarını batak şirketlere, batak bankalara aktarmak zorunda kaldınız. İşini iyi yapan şirketlere yok, bataklara devlet kaynağını aktar. Vergi ödeyenlerin o ülkenin vatandaşlarının hakkını başarısızlara aktar.... Ne yapmak lazım? Zamanında doğru tedbirler almak lazım, akıllı işler yapmak lazım. Bunu da halkla paylaşmak lazım. Açık açık söylemek lazım. Bunu izah etmek siyasetçilerin görevi ama bunu pek çok ülke yapmıyor ve bu da bizi endişelendiriyor. Çünkü dünyada
olabileceklerden Türkiye izole şekilde kalamaz açık bir ekonomi olduk. Dünyada olup bitecek önemli gelişmelerin Türkiye'ye direk etkisi olacaktır az ya da çok. 'Biz kendimizi kapatalım, dünyada ne olursa olsun bizi ilgilendirmez?' Böyle diyemeyiz. Dolayısıyla biz bütün uluslararası ortamlarda hep doğru politikaları savunuyoruz, bunları gündeme getiriyoruz."
Bugün Türkiye'yi diğer dünya ülkeleri arasında ayrıştıran en önemli konunun Orta Vadeli Programı (OVP) zamanında açıklamaları olduğunu belirten Babacan, 2010 hedefleri tutturma konusunda bütün tedbirleri bugün itibariyle aldıklarını, bugün Türkiye'nin bunun iyi sonuçlarını aldığını ifade etti.
(ERÖ-ERÖ-E)


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !