Bu Park Engellilere Özel

Haber Tarihi : 16.09.2013 Engellilerin spor faaliyetlerine katılabilmesi için çalışmalar yürüten spor yazarı Yavuz Kocaömer’in ismini taşıyan engelli parkı hizmete girdi.
A +   A -

Beşiktaş’ta engelliler için özel olarak yapılan Yavuz Kocaömer Engelli Parkı düzenlenen törenle hizmete girdi. Parkın açılışına Beşiktaş Kaymakamı Abdullah Kalkan, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı Kurucusu, Başkanı ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Kocaömer, sunucu Acun Ilıcalı ile Beşiktaş ve Galatasaray spor kulüplerinden engelli sporcular katıldı.

Engellilerin ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanan parkın açılış töreninde konuşan Acun Ilıcalı, Yavuz Kocaömer’i kendine örnek aldığını belirterek, “Bizim gibi şöhretin tuzağına düşebilecek insanlara kim olduğunu hissettiren biridir Yavuz Ağabey. O, ünlü ünsüz, engelli engelsiz tanımaz, herkese olduğu gibi davranır. Kendime örnek aldığım insanlardan biri. Yavuz ağabeyi buradan her geçimizde anacağız, daha doğrusu hatırlayacağız. İstanbul’un ihtiyacı olan bir park. İnsanlar belli yaşlarda belli olayları idrak edebiliyorlar. Yavuz ağabeyin de evinde yaşadığı engelli sorunu nedeniyle kendisini bu yola verdiğini ben de yıllar önce fark ettim. Örnek bir insan olarak görüyorum. Örnek insanların da böyle parklarla ödüllendirilmesi o kadar güzel ki. Yavuz ağabeyin bu parka bakış açısının ne olduğunu çok iyi biliyorum. Bir insana verilecek belki de en güzel ödüllerden biri şu anda içinde bulunduğumuz yer. İnşallah Allah hepimize Yavuz ağabey gibi sevilmeyi nasip eder” dedi.

Parka ismi verilen Yavuz Kocaömer ise bazı kesimlerin kendisi için ‘huysuz, geçimsiz, saldırgan ve kavgacı’ dediklerini anlatarak, “Doğrudur. Bu ülkede engelli insanlara ikinci sınıf insan muamelesi yapan, engelli insanları hor gören, onların yasal haklarının kullanılmasında setler koyan, insanlar arasındaki farklılığı normal kabul etmeyen her insanla makamı, unvanı ne olursa olsun kavga ettim ve etmeye devam edeceğim. Bu benim yaşam biçimim. Hepimiz Allah’ın yarattığı kuluz. Aramızda farklılıklar var. Bazımızın boyu uzun, bazısı kısa, bazısı şişman, bazısı zayıf. Engellilikte böyle bir şey. Bugün özellikle engelli sporcular arasında öyle insanlar var ki ben onları kıskanıyorum” şeklinde konuştu.

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da Yavuz Kocaömer’in adam gibi adam olduğunu ifade ederek, “Ama arızalarını da söylemeden edemeyeceğiz. Kenti kültür ve sanatla yönetiyoruz. Ama kenti insanlarla yönetiyoruz” dedi.

Törende konuşmaların ardından parkın açılışı gerçekleştirildi.

Törene katılan engelli sporcular, tamamiyle engellilere özel olarak hazırlanan parkın Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasını istedi. Beşiktaş Spor Kulübü’nün engelli sporcularından Bülent Yılmaz, parkı çok beğendiklerini belirterek, “Park çok güzel dizayn edilmiş. Tam engellilere uygun olmuş. Bu gördüğüm hemen hemen engelliye uygun en iyi park. Böyle parklar yok” dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !