Beslenme Uzmanlardan Öğrenci Velilerine Uyarı

Haber Tarihi : 07.02.2018 15:53:12 Beslenme uzmanları öğrenci velilerini, okul çantalarına konulacak yiyecekler hakkında uyarılarda bulundu. Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, sağlıksız hazır besinlerin, çocukların hem fiziksel hem de zekâ gelişiminde aksaklıklara neden olduğunu belirterek “Okul çantalarına hazır değil ev yapımı; örneğin kaşarlı-yumurtalı sandviç ve meyve koyun. Sağlıklı beslenme, çocukların derslerdeki başarısını da artıracaktır.” dedi.
A +   A -

Sömestr tatilinin bitmesinin ardından milyonlarca öğrenci yeniden ders başı yaparken, beslenme uzmanları da velileri öğrencilerin çantalarına koyacakları besinlerle ilgili uyardı.

Muratbey Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu öğrencilerin beslenme konusunda velilere büyük görev düştüğünü belirterek hatırlattı: “Çocukların derslerdeki başarısı, beslenme kalitesiyle doğru orantılı. Sağlıksız beslenen çocukların hem fiziksel hem de zekâ gelişiminde aksaklıklar görülebilir. Bu nedenle çocukların çantasına hazır paket kekler vb. ürünleri koymak yerine evde beyaz peynirli, kaşarlı, Burgu peynirli küçük sandviçler hazırlayıp yanında meyve de koyarak bir ara öğün oluşturabilirsiniz.”

“Çocuk için ara öğün şart"

Çocukların günlük enerji ve besin ögeleri gereksinimlerini ana öğünler ile karşılayamadıklarını ifade eden Prof. Garipağaoğlu, şöyle devam etti: “Çocukların mide kapasiteleri sınırlıdır. İştahları değişkendir. Bu nedenle ara öğünlere ihtiyaç duyarlar. Dikkatli ve özenle seçilen besinlerden oluşan ara öğünler, çocuklarda günlük beslenmenin tamamlayıcısı olur ve büyüme-gelişmenin sağlanması ile doğru bir beslenme alışkanlığının kazandırılmasında ve sürdürülmesinde önemi büyüktür. Ayrıca bu ara öğünler, çocuklarda görülen mikronütrient eksikliklerin yani demir, kobalt, krom, bakır, iyot, manganez, selenyum, çinko ve molibden ile vitamin içeren mikro besin eksikliklerinin önlenmesine yardımcı olur.”

Milli Eğitim Bakanlığı da bu konuyla ilgili bir çalışma başlatmış ve okul kantinlerinde satışı yasak olacak gıdalar listesi çıkarmıştı. Bakanlığın bu listesine göre; içme suyu, ayran ve pastörize süt dışında kalan her türlü içeceğin ve kızartma, cips, çikolata, gofret, kek ve şekerlemelerin satışına kısıtlama getirilmişti. Peynir, haşlanmış yumurta, taze sıkılmış meyve suyu, kuru yemiş gibi gıdaları da satışı uygun bulunan besinler olarak listede yer alıyor.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !