Beşiktaş Belediyesi'nden Etkinlik İptali

Haber Tarihi : 12.12.2017 18:12:27 'Noel & Şebi Arus' ile 'Hanuka Bayramı Mum Yakma' etkinliklerinin iptal edildiği duyuruldu.
A +   A -

Beşiktaş Belediyesi, "Noel & Şeb-i Arus" ile "Hanuka Bayramı Mum Yakma" etkinliklerinin iptal edildiğini bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın göreve geldiği ilk günden itibaren kentin özelliklerini yansıtan çok önemli kültürel etkinliklere imza attığı, bu etkinlikler içerisinde mistik yönü ağır basan ve Osmanlı'dan Türkiye'ye bir ilk olan önemli etkinliklerin de dikkat çektiği kaydedildi.

Açıklamada, üç semavi dinin mensuplarının huzur içinde yaşadığı Beşiktaş'a yaraşır biçimde, aynı döneme denk gelen Şeb-i Arus'u anmak ve Noel'i kutlamak üzere 2014, 2015 ve 2016'da üç yıl üst üste düzenlenen etkinliklerle bu iki ayrı kültürün aynı ortamda buluşturulduğu belirtildi.

"Türkiye'nin kalbi, özgürlükler kenti" Beşiktaş'a çok yakıştığı düşünülen bu etkinliğin bu yıl Fulya Sanat'ta dördüncü kez düzenlenmesinin planlandığı anımsatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

" Öte yandan 2015 yılında başlattığımız bir projeyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilke imza atarak Musevi vatandaşlarımızın Hanuka (Işıklar) Bayramı'nı halka açık bir meydanda kutladık, Ortaköy Meydanı’ndan tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verdik. Bu etkinliğimizi de bu yıl üçüncü kez gerçekleştirerek Hanuka Bayramı'nın altıncı gecesinde mumlarımızı yakarak Dünya Barış Parkı’ndan tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verecektik. Ancak bu yıl ülke ve dünya gündemindeki gelişmeler dolayısıyla toplumun çeşitli katmanlarında oluşan hassasiyetleri göz önüne alarak, kutuplaştırmayı artıracak faaliyetlerden kaçınmak adına her iki etkinliğimizi de iptal etme kararı aldık. Bu etkinlikler üzerinden Sayın Başkanımız Av. Murat Hazinedar’a yöneltilen eleştiriler ve birtakım odaklarla ilişkilendirme gayretlerini hayretle ve ibretle izliyoruz. Bilinmelidir ki Beşiktaş, hem Cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerine saygılı, hem de halkımızın manevi değerlerine bağlıdır. Hem özgürlükçü, hem inançlara saygılı olunabileceğini, sadece Beşiktaş'a değil İstanbul'a, Türkiye'ye ve dünyaya gösteriyoruz."

Açıklamada, Beşiktaş'ın milli ve dini değerlerle, çağdaş evrensel değerlerin bir arada kardeşçe ve özgürce yaşandığı kent olduğu belirtilerek, "Beşiktaş’tan İstanbul’a, İstanbul’dan Türkiye’ye verilen özgürlükçü demokrasi mesajlarının da, bu anlayışa paralel gerçekleştirilen etkinliklerimizin kaynağı da budur. Mistik yönü ağır basan her iki etkinliğimiz üç semavi dinin mensuplarının barış ve kardeşlik duyguları içerisinde yaşadığı Beşiktaş kent kültürünün bir yansımasıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı konjonktür sebebiyle Hristiyan yurttaşlarımızın Mevlana sevgisinin bir yansıması olarak Noel Kutlaması ile bir araya getirdiğimiz Şeb-i Arus’u anma etkinliğimizi ve Hanuka Bayramı Mum Yakma törenimizi iptal ediyoruz. Vatandaşlarımızdan özür diler, kamuoyuna saygıyla duyururuz." denildi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !