Bağcılar'da Çocuklar Pİ'nin Doğum Gününü Kutladı

Haber Tarihi : 13.03.2018 13:03:51 14 Mart Dünya Pİ Günü dolayısıyla Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde gerçekleştirilen 'Happy Pİ Day' etkinliğinde öğrenciler, 'Pİ' için şiirler yazdı, resimler çizdi, maskeler yaptı ve tiyatro oyunları sergiledi.
A +   A -

14 Mart Dünya Pİ Günü, Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde gerçekleştirilen "Happy Pİ Day" etkinliğiyle kutlandı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, ünlü matematik sabiti "Pİ" sayısını tanıtmayı ve matematiği öğrencilere eğlenerek öğretmeyi hedefleyen 14 Mart "Dünya Pİ Günü" kapsamında, Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi'nde etkinlik düzenlendi.

"Happy Pİ Day" adı altında gerçekleştirilen program, Pİ sayısının tarihi ve değeri hakkında bilgi verilmesiyle başlandı.

Matematik kulübü öğrencileri, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabiti Pİ'nin ispatını da yaptı. Daha sonra müzikten bilime kadar farklı branşta hizmet veren atölyelerden öğrenciler, becerilerini sergiledi.

Şenlik yerine dönen Enderun Mektebi'nde "Pİ"nin doğum gününe yönelik pasta resimleri, ebru levhaları ve tablolar sergilenirken, "Pİ'den Yüzler" ekibi de Pİ'nin sembolünden maskeler yaptı.

Pİ'nin eğlenceli yönlerini anlatan tiyatro oyunlarının sahnelendiği programda Pİ için şiirler de yazıldı. Matematikçilerin Bayramı olarak da bilinen ve resimler çizilen, maskeler yapılan, tiyatro oyunları sahnelenen bu özel günde en çok dikkati çeken ise Dila Ergül isimli öğrencinin "Pilish" denilen ve arka arkaya gelen her kelimedeki harf sayısının Pİ sayısındaki sıraya göre yazıldığı kısaltmalı bir teknikle şiir kaleme almasıydı.