'Babamda Bir Türk Dünyası Aşkı Vardı'

Haber Tarihi : 12.12.2017 18:50:58 Kırgızistan'da 4 Temmuz'da vefat eden ressam Prof. Mehmet Başbuğ'un anısına hazırlanan 'Asya’dan Anadolu'ya' adlı sergi sanatseverlerle buluştu Sanatçının oğlu Dr. Başbuğ: 'Babamın çizdiği resimlerin mekanları, daha önce gezdiği ve dokunduğu yerlerdir. Türk kültürünün birçok önemli şehirlerinde uzun süreler çalışma yaptı' 'Babam, Çin'e, Sibirya'ya kadar Türklerin yaşadığı bütün coğrafyalarda bir dert edindi. Bu bir görevden ziyade aşktı. Babamda bir Türk dünyası aşkı vardı'
A +   A -

Ressam Prof. Mehmet Başbuğ'un oğlu Dr. Fırat Başbuğ, babasının Çin'e, Sibirya'ya kadar Türklerin yaşadığı bütün coğrafyalarda bir dert edindiğini vurgulayarak, "Buranın sanatını ve sanatçılarını oradakilerle, oradaki sanat ve sanatçıları da buradakilerle tanıştırmak için çalıştı. Bu bir görevden ziyade aşktı. Babamda bir Türk dünyası aşkı vardı." dedi.

Kırgızistan'da 4 Temmuz'da vefat eden ressam Prof. Mehmet Başbuğ'un anısına hazırlanan "Asya'dan Anadolu'ya" adlı sergi sanatseverlerle buluştu.

Türk dünyasının renklerini, desenlerini, kültürel ve sosyal dokusunu yansıtan sergi, Çukurcuma'daki Markazid Sanat Galerisi'nde açıldı.

Tuval üzeri yağlı boya resimler yapan Başbuğ'un eserleri, yaklaşık 20 yıl aradan sonra ilk kez İstanbul'da sergilendi.

Küratörlüğünü Prof. Dr. İsa Eliri'nin üstlendiği sergide, sanatçının 2005'ten bu yana farklı yıllarda tamamladığı 20 çalışması yer aldı.

Sanatçının oğlu, Artsürem Bilim ve Sanat Merkezi kurucularından Dr. Fırat Başbuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının sanat eseri üretim aşamalarına birebir tanık olduğunu söyledi.

- "Evrensel dili yerel öğelerle harmanladı"

Başbuğ, birçok özel ve resmi sanat koleksiyonunda eseri bulunan babasının, uzun bir aradan sonra İstanbul'da bir sergiyle anılıyor olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Babasının hem Anadolu'da hem Orta Asya'da hemen hemen her yeri gördüğünü aktaran Başbuğ, "Babamın çizdiği resimlerin mekanları, daha önce gezdiği ve dokunduğu yerlerdir. Türk kültürünün birçok önemli şehirlerinde uzun süreler çalışma yaptı. Sonra oradaki insanları ve hikayeleri resimlerine yansıttı. Sanatın evrensel diline çok hakim olduğu için basit bir taşıma işi yapmadı. O evrensel dili yerel öğelerle harmanladı. Sanırım babamın gücü de buradan geliyor." diye konuştu.

Doktorasını Moskova Üniversitesi'nde dil bilimi üzerine yapan Başbuğ, "Babam yaşadığı zamana ve beraber yaşadığı insanlara bir borcu varmış gibi hissederdi. Kendisi artık aramızda yok ama eserleri dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Bu bağlamda eğer bir borcu varsa bunu ödediğini söyleyebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Fırat Başbuğ, Mehmet Başbuğ'un sanatının daha geniş kitlelere ulaşacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Yakın zamana kadar biz bu coğrafyanın dışında, bizim kültürümüze yakın yerleri pek bilmiyorduk. Sovyetler'in dağılmasından sonra öğrenmeye başladık. Babam, Çin'e, Sibirya'ya kadar Türklerin yaşadığı bütün coğrafyalarda bir dert edindi. Buranın sanatını ve sanatçılarını oradakilerle, oradaki sanat ve sanatçıları da buradakilerle tanıştırmak için çalıştı. Bu bir görevden ziyade aşktı. Babamda bir Türk dünyası aşkı vardı."

Sergi, yıl sonuna kadar ziyaret edilebilecek.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !