Aigk Cıca Toplantılarının İlk Günkü Oturumu Sona Erdi

Haber Tarihi : 07.06.2010 20:27:12 Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) 3
A +   A -

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) 3. Toplantısı'nın ilk günkü oturumu sona erdi. Çırağan Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev, ilk günkü oturumu değerlendirdi. Gerçekleştirilen ilk oturumda Avrasya ile ilgili önemli konuların ele alındığını ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin yarın Kazakistan'dan AİGK Başkanlığı'nı devralacağını hatırlattı.
Kazakistan'ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanlığı'nı da yürüttüğünü ifade eden Bakan Davutoğlu, AİGK içerisinde önemli görevler üstlenen Kazakistan'a teşekkür etti. Toplantının çok verimli geçtiğini ifade eden Bakan Davutoğlu, yapılan çalışmaları, "küresel barışa katkı yapacağını düşündüğümüz çabalar" diye niteledi. Birleşmiş Milletler'de (BM) gündemde olan ağırlıklı sorunların Asya'dan geldiğine dikkat çeken Davutoğlu, güven artırıcı önlemlerin ön plana çıkarılması gerektiğine
değinerek, "Çatışma ve askeri harekatlar değil; barış, istikrar ve refah olsun istiyoruz" diye konuştu.
Kazakistan Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev ise, bugünü "tarihi ve çok önemli" olarak niteledi. Ardından AİGK'nın tarihçesini anlatan Kanat Saudabayev, kuruluşun ilk olarak 1992 yılında Kazakistan Cumhurbaşkanı'nın BM'de yaptığı konuşmayla gündeme geldiğini söyledi. Kanat Saudabayev, "Hiç kimsenin tanımadığı bir ülkenin hiç kimsenin tanımadığı bir cumhurbaşkanı ortaya bir fikir attı. Bu fikre birçok kimse şaşırdı. O konuşma, bu uzun yolun başlangıcıydı" diye konuştu. Saudabayev, bugün ise Kazakistan'ın
dünya çapında bilinen, saygı duyulan, ekonomik olarak güçlü ve demokratik bir ülke olduğuna ifade etti. Kanat Saudabayev, Nazarbayev'in de saygın bir cumhurbaşkanı AİGK'nın ise saygın bir teşkilat haline geldiğini ifade etti.
İki teşkilatın birlikte güvenlik ve işbirliğini artırıcı adımlar atacaklarını vurgulayan Kanat Saudabayev, "Güçlerini ve potansiyellerini bir araya getirdiklerini" söyledi. Kanat Saudabayev, AİGK'nın Kazakistan'ın başlatmış olduğu bir girişim olduğunu tekrar hatırlattı. Kazak Bakan, "Güvenlik için bir bekçi olmak bizim için çok önemli" diye konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !